Category Archives: Nanotechnologia

  • -

Dawno, dawno temu….

Właściwie można by tak zacząć opowieść bowiem  już 2400 lat temu niejaki Demokryt , grecki uczony jako uznany myśliciel, wymyślił, że świat materialny składa się z atomów. Potem przez długie wieki wielu mu podobnych  próbowało rozwikłać ciekawa zagadkę, – co można zmieścić na główce od szpilki !
Dziś wiemy, że na tak niewielkiej powierzchni można zmieścić 900 milionów nanocząstek.

No dobrze, ale co to w ogóle jest ?
Zacznijmy od tego, że otaczająca nas materia składa się z atomów o tak małej wielkości, że nie można sobie tego nawet wyobrazić, bowiem nanometr (nm) to jedna miliardowa część 1 metra.

Żeby to zobrazować weźmy dla przykładu średnicę pojedynczego atomu magnezu, średnicę piłki do tenisa i średnicę naszej planety Ziemi. Porównanie jest niezmiernie ciekawe, atom magnezu ma się tak do piłki tenisowej jak piłka tenisowa do ziemi….. trudno to ogarnąć bo przecież piłkę tenisową możemy trzymać w ręce a kulę ziemską możemy co najwyżej zobaczyć na filmie !

Przez lata krążono wokół tematu nanocząsteczek, choć wtedy jeszcze nikt ich tak nie nazywał. Pewien profesor fizyki w Turynie Amadeo Avogadro ( chyba każdy o nim słyszał na lekcji fizyki, choć dla niektórych słowo fizyka to ” droga przez mękę” 😉 ale wracając do naszego Włocha, wymyślił sobie, że można obliczyć ile atomów jest w kropli deszczu, a taki Kepler Johannes bardzo słynny astronom chciał zbadać budowę płatków śniegu ……
Dopiero w 1974 r. po raz pierwszy japoński uczony nazwał powstającą dziedzinę nauki mianem ” nanotechnologia”, i nie ma więc w tym nic dziwnego, że pierwszy człon nazwy wywodzi się od greckiego słowa „nanos” czyli „karzeł”.

W roku 1981 dwaj naukowcy w firmie IBM wynaleźli mikroskop elektronowy. Od tego czasu postęp w dziedzinie nanotechnologii jest ogromny. Nano – związki jako struktury nadają materiałom nowe unikalne właściwości, nanotechnologia wcześniej wykorzystywana tylko w strategicznych dziedzinach życia teraz wkracza w nasze codzienne życie i zmienia nasze podejście do otoczenia , bezpieczeństwa zdrowotnego czy po prostu ułatwiania zwykłych czynności.

A już nie długo ……

co to jest efekt lotosu 😉

 

kwiat-lotosu-1 Dawno, dawno temu....

 

 


  • -

Nowa stara dziedzina …

Nanotechnologia jako dziedzina nauki znana była już w drugiej połowie lat dziewięćdziesiątych, kiedy zaczęto mówić głośniej o tak maleńkiej jednostce jak 1 nanometr czyli 1 miliardowa metra. Badania wykazały, że właściwości takich cząsteczek to rewolucja w dotychczasowym postrzeganiu procesu produkcji. To szansa na nowe produkty, ulepszenie już istniejących technologii oraz wdrożenie innowacyjnej funkcjonalności.

Wraz z nowymi właściwościami produktów zawierających nanocząsteczki rozszerzył się również zakres  zastosowania komponentów  a to tym bardziej, że okres przechowywania i przydatności do użytkowania znacznie się wydłużył, trwałość została podwyższona, produkty są bardziej przyjazne i bezpieczne dla otoczenia, eliminują zagrożenie mikrobiologiczne, a co bardzo ważne obniżają koszty konserwacji urządzeń i koszty remontów.

Zastosowanie nanokomponentów ciągle rośnie, do niedawna stosowanie było tylko w strategicznych dziedzinach naszego życia  jak medycyna, wojsko, przemysł chemiczny czy elektronika. Obecnie nano produkty towarzyszą nam w naszym codziennym życiu, a zapewne w przyszłości  trudno będzie wyobrazić sobie normalnego funkcjonowania bez nano produktów.

Bo nauka ciągle się rozwija, powstają nowe dziedziny, całe technologie,

bez komórki , tabletu czy GPS trudno dzisiaj żyć,

obyśmy tylko  z pożytkiem i dla dobra ludzkości umieli wykorzystać to co daje nam wiedza.

 

No, ale może od początku.

Skąd w ogóle się wzięła nazwa ” nanotechnologia ”

już wkrótce…….

 

 


%d bloggers like this: